Označavanje svinja
Sustav jedinstvenog označavanja i registracije svinja u skladu je sa Uredbom (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja (Zakon o zdravlju životinja). Delegirana Uredba, komisije (EU) 2019/2035 od 28. lipnja 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i vijeća u pogledu pravila za objekte u kojima se drže kopnene životinje i valionice te u pogledu pravila o sljedivosti određenih držanih kopnenih životinja i jaja za valjenje. Provedbena Uredba komisije (EU) 2021/520 od 24. ožujka 2021. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenata i Vijeća u pogledu sljedivosti određenih držanih kopnenih životinja i Zakonom o zdravlju životinja, NN 152/2022.
Provedba sustava donosi pravila jedinstvenog označavanja svinja u Republici Hrvatskoj, postupke registracije označenih svinja i registracije premještanja svinja te uspostavu jedinstvene baze podataka. Jedinstveni registar svinja je temeljna baza podataka o svim označenim svinjama u Republici Hrvatskoj, iz koje su vidljivi podaci o provedenom označavanju, uvozu, premještanju, uginuću, klanju i izvozu svinja.
Jedinstveni sustav označavanja podrazumijeva označavanje svake svinje ušnim markicama i/ili tetovirnim brojem. Ušna markica stavlja se na desno uho i na njoj se nalazi Jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva (JIBG) – (JRBO-Jedinstveni registarski broj objekta) na kojem su svinje rođene. Sve svinje rođene na jednom gospodarstvu (objektu) označene su istim brojem i moraju biti označene do 9 mjeseci starosti, odnosno prije otpreme s gospodarstva / objekta rođenja ukoliko se otpremaju ranije. Markice moraju biti čitljive tijekom cijelog života svinje, a u slučaju gubitka ušne markice, aplicira se ušna markica s brojem gospodarstva (objekta) na kojem se svinja nalazi.
Svinje se mogu označavati i tetoviranjem. Tetovirni broj tetovira se u desno uho/desnu stranu tijela, a sastoji se od dvoslovne oznake HR i maksimalno peteroznamenkaste brojčane oznake. Označavanje svinja provode posjednici (subjekti) kojima je ovaj postupak odobren od strane Ministarstva poljoprivrede, zatim ovlaštene veterinarske organizacije i veterinarske službe te terenski djelatnici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Registar sadrži i podatke o svakom premještanju svinja bilo da se radi o premještanju na novo gospodarstvo (objekt), uginuću, odlasku na klanje ili izvozu. Prilikom spomenutih premještanja svinje mora pratiti Putni list kojeg ispunjava posjednik (subjekt)s čijeg se gospodarstva (objekta) svinje premještaju. Točna i pravovremena prijava svakog premještanja svinja temelj je za točnu i ažurnu bazu podataka o svinjama.
Obveze posjednika (subjekta) svinja
Posjednici (subjekti) su odgovorni za pravilno i pravovremeno označavanje svinja na gospodarstvu (objektu) Imaju obvezu voditi Registar svinja na gospodarstvu u koji upisuju podatke o svim označenim svinjama kao i podatke o njihovim premještanjima i izlučenjima. Jednom godišnje, svaki posjednik (subjekt) ima obvezu dojave brojnog stanja svinja na svom gospodarstvu (objektu) u Jedinstveni registar svinja.
Često postavljana pitanja
Drugi način je slanjem popunjenog obrasca „Godišnja dojava brojnog stanja svinja na gospodarstvu“ na upis u regionalne urede HAPIH-a ili u ovlaštene veterinarske organizacije. Navedeni obrazac nalazi se unutar „Registra svinja na gospodarstvu“, može se nabaviti u regionalnim uredima HAPIH-a ili u ovlaštenim veterinarskim organizacijama.