
Registar farmi
Provedba sustava registracije farmi odnosno svih gospodarstava na kojima se drže domaće životinje, organizirana je u skladu s Pravilnikom o sadržaju, obliku i načinu registracije farmi (NN 96/2015) kojim su definirane obveze posjednika domaćih životinja i način vođenja jedinstvene baze podataka. Registar farmi kao elektronička baza podataka uspostavljen je 2007. godine. Sadrži sve lokacije na kojima se nalaze domaće životinje u Republici Hrvatskoj i podatke o posjednicima životinja na svakom pojedinom gospodarstvu.
Posjednik, kao osoba odgovorna za zdravlje i dobrobit životinja na gospodarstvu odgovoran je za prijavu i registraciju gospodarstva u Registar farmi. U Registar moraju biti upisane sve farme goveda, ovaca, koza i kopitara bez obzira na broj životinja, farme svinja s najmanje dvije svinje, farme peradi uključujući valionice, farme kunića, farme za uzgoj divljači, uzgajališta riba, rakova i mekušaca, pčelinjaci i pčelinje paše, objekti za poslovanje s reprodukcijskim materijalom domaćih životinja, stočni sajmovi i sabirni centri, lokacije na kojima se održavaju dražbe, izložbe, sportska natjecanja i javne smotre na koje se u tu svrhu dopremaju životinje, te ostale farme koje stavljaju životinje ili njihove proizvode u promet.
Osim podataka o posjedniku životinja i adresi lokacije na kojoj se one drže, u Registar farmi se bilježe i zemljopisne koordinate lokacije. U Registru je na taj način moguće praćenje životinja radi suzbijanja bolesti i provedbe naređenih veterinarskih mjera. Svaka lokacija u Registru je zabilježena pod Jedinstvenim identifikacijskim brojem gospodarstva (JIBG), a registrirano gospodarstvo dobiva Identifikacijsku karticu gospodarstva (IKG) koja je temeljni dokument i preduvjet za sustave obveznog označavanja životinja i praćenje njihova premještanja.
Procedura upisa u Registar farmi (RF)
Prva mogućnost je da se posjednik javi u područni ured Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH). Nakon toga djelatnik područnog ureda HAPIH dolazi na gospodarstvo i u suradnji s posjednikom ispunjava „Zahtjev za upis u registar farmi“ i obrazac „Dodatni podaci o gospodarstvu“, te bilježi zemljopisne koordinate gospodarstva. Ispunjeni obrasci dostavljaju se u Službu za Registar farmi, sljedivost sredstava za označavanje životinja i evidenciju peradi i pčelara gdje se gospodarstva upisuje u bazu podataka i dodjeljuje im se Jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva, JIBG.
Nakon upisa podataka izdaje se Identifikacijska kartica gospodarstva, dokument koji služi za identifikaciju posjednika i gospodarstva u okviru svih sustava u stočarstvu. Kartica sadrži JIBG koji je vezan za lokaciju i serijski broj kartice koji je vezan za posjednika na gospodarstvu. Identifikacijska kartica gospodarstva poštom se dostavlja na adresu posjednika.
Druga mogućnost je da se posjednik javi u ovlaštenu veterinarsku organizaciju i obavjesti ovlaštenog veterinara da nema registrirano gospodarstvo ili ovlašteni veterinar ima saznanje o neregistriranom gospodarstvu na kojem se drže domaće životinje.
I u ovom slučaju ovlašteni veterinar u Vetis aplikaciju upisuje “Nalog za upis farme”. Nakon zaprimanja naloga djelatnici područnih ureda HAPIH odlaze na novo gospodarstvo i u suradnji s posjednikom ispunjavaju “Zahtjev za upis u registar farmi” i obrazac “Dodatni podaci o gospodarstvu”, te bilježe zemljopisne koordinate gospodarstva. Ispunjeni obrazac dostavljaju u Službu za Registar farmi, sljedivost sredstava za označavanje životinja i evidenciju peradi i pčelara gdje se podaci o gospodarstvu upisuju u bazu podataka. Posjedniku se poštom uz Identifikacijsku karticu gospodarstva dostavlja i dopis koji sadrži PIN gospodarstva. PIN gospodarstva je tajni broj.
Posjednik uz upis serijskog broja Identifikacijske kartice gospodarstva i PIN-a može pregledavati sve podatke vezane uz svoje gospodarstvo putem aplikacije Posjednik.
Obveze posjednika domaćih životinja
Posjednik je dužan svaku promjenu podataka o gospodarstvu i posjedniku prijaviti u područni ured HAPIH unutar sedam dana od dana nastale promjene. Promjena se prijavljuje na obrascu “Zahtjev za promjenu podataka o farmi”. Po izmjeni podataka u Registru farmi izdaje se nova Identifikacijska kartica gospodarstva. JIBG ostaje nepromijenjen, a serijski broj kartice je novi. Izdavanjem nove kartice stara postaje nevažeća.
Posjednik je dužan u Registar farmi prijaviti i prestanak držanja domaćih životinja na gospodarstvu.